Rysunek umysłu pokazuje jego aktualne procesy – aktualnie nie znaczy, że za tydzień, dwa zobaczymy zupełnie inny rysunek. Procesy takie mogą trwać kilka miesięcy, lat, albo całe wcielenie. Za jakiś czas prawdopodobnie zobaczymy pewną zmianę, ale nie będzie to totalnie inny rysunek. Kolory na rysunku odzwierciedlają rodzaj aktywnych treści. Czystsze, jaśniejsze kolory oznaczają wyższy fraktale – wyższy poziom lub wibrację treści, ciemniejsze – niższe poziomy. Np. kolor czerwony oznacza treści związane z pierwszą czakrą podstawy – odpowiedzialną m.in za uziemienie, poczucie bezpieczeństwa, ciało, energię seksualną.
Szara przestrzeń wokół umysłu (na tym rysunku nie zaznaczona) – to przestrzeń użytkowa umysłu. Generalnie każdy umysł ma określony obszar, o który może się powiększyć, rozwinąć do tego rozmiaru w tym wcieleniu. Środek rysunku to głębia umysłu, im dalej od środka tym znajdujemy się w tematach bardziej zewnętrznych, powierzchownych, związanych z osobowością. Mogą to być też tematy, które dopiero zaczynają być dla umysłu ważne.
Na tym rysunku pierwsze co rzuca się w oczy to jeden duży, główny fraktal, nad którym skupia się umysł, i 4 mniejsze równej wielkości. Wszystko otoczone cienką czerwoną warstwą, a potem żółtą, grubszą, na zewnątrz. Ta gruba warstwa w kolorze żółtym, która oznacza społeczeństwo i komunikacje z innymi, jest na powierzchni umysłu, więc najbardziej zajmuje się nią osobowość – kontakty mogą być powierzchowne, lekkie, niewiele wnoszące do głębi. Może to też oznaczać, że osoba ta szuka poparcia w oczach innych, w społeczeństwie, w rodzinie, potrzebuje informacji z zewnątrz, aby funkcjonować. Może mieć chęć zrealizowania siebie w społeczeństwie, bycia matką, założenia rodziny. Czerwony fraktal w środku oraz otaczająca wszystkie fraktale czerwona otoczka świadczy o namiętności do życia, dynamizmie, chęci intensywnego czerpania z życia. Osoba ta potrzebuje do działania motywacji wynikającej z pasji, wtedy wyzwala w sobie dużo ognia, realizuje się w sytuacjach, w których się dużo dzieje. Może to też oznaczać, że gdy tej pasji nie ma – czuje niechęć i wtedy nie działa. Mniejsze 4 fraktale poniżej to tematy, które się nie realizują w pełni, nie ma z nich ciągu dalszego. Jakieś treści chcą się rozwinąć, ale do tego potrzebują komunikacji i miłości (niebieski, różowy i zielony). Osoba ta potrzebuje rozwinąć w sobie te treści na wyższym poziomie, aby te fraktale mogły urosnąć. W tym momencie nie realizują się w pełni.
Główny proces – to największy, czerwony fraktal. Kolory są ciemne, ciężkie, z nieciągłością w środku (kolor czarny). Oznacza to jakiś ciężki proces, silnie skoncentrowany temat – konflikt w rodzaju: chcę, a nie mogę, coś mi ciągle przeszkadza, nie mogę w pełni się zrealizować, oznacza jakąś wewnętrzną blokadę. Proces ten trwa bardzo długo – kolory są ciemne, gęste. Umysł nie może wejść wyżej z jakiegoś powodu, bardzo się z tym męczy. Aby przejść ten proces, ta osoba musi przejść poziom wyżej i zacząć korzystać z wyższego poziomu treści, przestając jednocześnie używać starych schematów, niższych treści z czakry podstawy takich jak chęć łatwego zarobienia pieniędzy, popędy, kierowanie się własną wygodą. Będzie musiała używać nowych narzędzi, nauczyć umysł nowych ruchów, co będzie wymagało dużej ilości pracy. Co to w praktyce oznacza? Np. musi przestać oczekiwać spełnienia z zewnątrz (np. poprzez aprobatę z otoczenia, motywację finansową itp), odpuścić z siebie takie treści jak pożądanie, żądza, przyjemność własna, a zamiast tego wykazać się np. poświęceniem. Aby uzupełnić wyższe treści, musi podnieść swoją kreację na wyższy poziom (np. jeśli kreacją jest gotowanie, to podniesienie tej treści na wyższy poziom to będzie również zadbanie o podanie ugotowanej potrawy, itd). U góry rysunku widać, że z zewnątrz już zaczynają wchodzić wysokie treści (srebrny, fiolet), na które ten umysł powinien się otworzyć, wpuścić do środka i zacząć używać. Wtedy podniesie poziom i przejdzie dalej.